COURSES


PHOTOGRAPHY COURSE

If you own a digital SLR and you want to improve in photography, then this course of photo shooting is designed just for you. You will learn about the relationship between diaphragm, exposure and iso and learn how to readily control your camera, this course will deepen your knowledge of proper adjustment of composition, you will know how to utilize a daylight, you will try to work with flash lights in the studio and become acquainted with working with a model both outdoors and in the studio. 
If you are interested in all of this, do not hesitate to contact me!

You can order photo course via email on this website or through my email lucy.zem@gmail.com or further through messages either on my FB page or on my personal FB profile. When ordering, please include your full name, request of specific free date and whether you want to pay in cash or through bank account. A list of free dates is available below. 
After receiving the order you will be assigned a number that is necessary for identification.

Duration: 5 hours
Price: 800 CZK
Min. number of participants: 3.

Please, except the camera, take also a snack and slippers with you.

GIFT VOUCHERS 
If you feel someone donate photo shooting course, these gift cards are here for you. The gift voucher validity is half a year. You can order them via email on this website or through my email lucy.zem@gmail.com or further through messages either on my FB page or on my personal FB profile. When ordering, please include your full name. The voucher will be sent in electronic form to contact address you choose. You can also buy a voucher in printed form for additional cost 10 CZK, with personal collection. Payment is made by agreement in advance to the account or cash.

 1899849_627487987332228_253689792_o

 


KURZ FOTOGRAFOVÁNÍ

Pokud vlastníte digitální zrcadlovku a chtěli byste se zlepšit ve fotografování, pak je tento kurz focení určen právě pro Vás. Na kurzu se dozvíte více o vztahu mezi clonou, expozicí a isem a naučíte se tak pohotově ovládat Váš fotoaparát, prohloubíte si znalosti ve správném nastavení kompozice, jak využít denní světlo, vyzkoušíte si práci se zábleskovými světly v ateliéru a seznámíte se s prací s modelkou v ateliéru i exteriéru.
Jestliže Vás toto vše zajímá, neváhejte mě kontaktovat!

Kurz můžete objednat přes email na tomto webu nebo přes můj email lucy.zem@gmail.com a nebo dále přes zprávy buď na mé FB stránce nebo na mém osobním FB profilu. V objednávce prosím uveďte Vaše jméno a příjmení, požadavek konkrétního volného termínu a zda budete chtít zaplatit v hotovosti nebo přes bankovní účet. Seznam volných termínů je k dispozici níže. 
Po obdržení objednávky Vám bude přiděleno číslo, kterým je nutné se na kurzu identifikovat.

Délka: 5 hodin
Cena: 800 Kč
Min. počet účastníků: 3.

Na kurz si s sebou kromě fotoaparátu vezměte také svačinu, přezuvky a přidělené číslo.

DÁRKOVÉ POUKAZY 
Pokud máte chuť někoho obdarovat kurzem focení, můžete využít dárkového poukazu. Platnost dárkového poukazu je půl roku. Objednávat je můžete přes email na tomto webu nebo přes můj email lucy.zem@gmail.com a nebo dále přes zprávy buď na mé FB stránce nebo na mém osobním FB profilu. V objendávce prosím uveďte vaše jméno a příjmení. Poukaz obdržíte v elektronické podobě na Vámi zvolenou kontaktní adresu. Dle Vaší volby je možné zakoupit poukaz i v tištěné podobě za příplatek 10 Kč, a to s osobním převzetím. Platba probíhá dle dohody buď předem na účet nebo v hotovosti.